MENU
Jesteś tutaj: Usługi prawne Analiza umowy deweloperskiej? Koniecznie, ale tylko u doświadczonego prawnika

Analiza umowy deweloperskiej? Koniecznie, ale tylko u doświadczonego prawnika

11:17, dnia 18 maj 2021r.
Kategoria:Usługi prawne
729
0

weryfikacje umów deweloperskichWeryfikacja umowy deweloperskiej? Koniecznie, ale tylko u doświadczonego prawnika

Umowa deweloperska (inaczej umowa przedwstępna), poprzedza podpisanie docelowej umowy przeniesienia własności nieruchomości. Akt ten powinien zawierać kluczowe elementy umowy przenoszącej własność, wraz z dołączonymi załącznikami, jak:

  • rzut techniczny mieszkania (lub domu) wraz z metrażem,
  • specyfikacja techniczna budynku (jak i lokalu), będącego przedmiotem umowy.

Umowa deweloperska jest zawierana w sytuacji, gdy nie ma możliwości zawarcia od razu umowy docelowej (nieruchomość nie jest ukończona ani gotowa do odbioru technicznego). Deweloperzy chcąc sprzedać mieszkanie/dom/lokal na jak najwcześniejszym etapie budowy, chętnie podpisują z klientem umowę przedwstępną.

Drobny druk, „kruczki prawne” , szkodliwe zapisy, dowolna interpretacja – tego wszystkiego są się uniknąć

Zakup nieruchomości, to wyjątkowo kosztowna transakcja, wymagająca wielu czynności przygotowawczych. Pomoc i konsultacja prawna są w takim wypadku bardzo wspierające dla strony kupującej (ale i sprzedającej). Dają one pewność, że cały proces odbędzie się:

  • sprawnie,
  • zgodnie z prawem,
  • i zostaną dopełnione zostaną wszelkie formalności.

Właśnie dlatego, warto skorzystać z usług doświadczonego w branży nieruchomości prawnika. Osoba taka, pomoże Państwu uchronić się przed wieloma niepożądanymi sytuacjami.

Jak to zrobić? Przed podpisaniem przez Państwa dokumentów należy je przesyłać do prawnika. Zostanie wtedy przeprowadzona dokładna analiza umowy deweloperskiej, w oparciu o projekt który otrzymali Państwo od dewelopera. Treści dostarczone zostaną poddane weryfikacji.

Prawnik, sprawdzi:

  • prospekt informacyjny,
  • załączniki do umowy,
  • stan prawnego nieruchomości,
  • wiarygodność dewelopera.

Właśnie dlatego potrzebują Państwo pomocy fachowca, który zna sposoby tworzenia umów i ich różne typy. Tylko osoba po prawie, doświadczona w branży związanej z nieruchomościami, będzie wiedzieć na co dokładnie zwrócić uwagę, by odnaleźć w tekście najmniejszy „drobny druczek”.

Weryfikacja umowy deweloperskiej – dlaczego warto zaufać  profesjonalistom?

Sporządzana przez prawnika opinia (dotycząca umowy deweloperskiej czy też przedwstępnej), ma zazwyczaj kilka stron. Nie powinna ograniczać się tylko do zbadania zgodności umowy z przepisami prawa. Opiniowanie umów deweloperskich, to także wychwycenie postanowień niekorzystnych dla Państwa jako nabywców (tzw. klauzul abuzywnych).

Prawnik dokonuje ogólnej oceny bezpieczeństwa umowy. Wskazuje na konkretne postanowienia, które mogą stanowić pułapkę w przyszłości. Następnie sugeruje i doradza jak zmienić ich treść. Każde postanowienie powinno być dokładnie opisane i zawierać wytłumaczenie, dlaczego jest niekorzystne i czym może skutkować.

Czego możecie Państwo nie wiedzieć o umowach

Weryfikacja umowy deweloperskiej, ma na celu zabezpieczenie interesu prawnego kupującego, zanim zostanie podpisana umowa. Mnogość kwestii w tym akcie sprawia, że wielu z Państwa nie wie, na co zwrócić uwagę.

Przeprowadzona analiza umowy, zawiera również odpowiedzi na zgłoszone przez Was - nabywców pytania, związane z treścią umowy deweloperskiej. Kwestie (które dotyczą zazwyczaj dużych pieniędzy, wieloletnich kredytów), nie powinny pozostawać bez kontroli. Każdą umowę, która związana jest z budową nieruchomości, trzeba dokładnie przeanalizować.

Jednym z kluczowych problemów do analizy, jest kwestia metrażu. Wszelkie zapisy w umowie, a szczególnie związane z tym tematem, są bardzo ważne. Od nich uzależniona jest cena, jaką zapłacą Państwo za wasze mieszkanie lub dom.

Tymczasem umowy deweloperskie nie zawierają często metrażu poszczególnych pomieszczeń, które wchodzą w skład mieszkania lub domu. Warto o takie dane zapytać i rozpiskę dołączyć do umowy, by na ostatnim etapie móc ocenić, czy wcześniejsze ustalenia z deweloperem, zostały zrealizowane zgodnie z planem.

O te, jak i inne zapisy „zawalczy” w Państwa imieniu prawnik. Dzięki pomocy i fachowemu „oku”, unikną Państwo wielu kosztownych rozczarowań i bolesnych konsekwencji. Czy spokojny sen, nie jest wart poradzenia się specjalisty?

Artykuł powstał przy współpracy z Lexinvest – Analiza umowy deweloperskiej Warszawa.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*