MENU
Jesteś tutaj: Hipoteka i księgowość Kredyt hipoteczny w Holandii

Kredyt hipoteczny w Holandii

06:52, dnia 18 maj 2022r.
1247
0

Jak dostać kredyt hipoteczny w Holandii?

Kredyt hipoteczny w HolandiiNiderlandy (dawna nazwa Holandia), to coraz częstszy kraj migracji zarobkowej Polaków. Osoby wynajmujące tam mieszkanie, dość szybko zdają sobie sprawę co do kosztów, jakie muszą ponosić wobec najemcy. A nie są to drobne kwoty. Wynajem nie należy do najtańszych, więc jeśli planujecie zostać tam na stałe, warto zastanowić się nad kupnem mieszkania na własność. W ogólnym rozrachunku wychodzi on bowiem dużo taniej niż wynajem, a spłata kredytu hipotecznego jest po prostu korzystniejsza!

Jakie są warunki, aby otrzymać kredyt na mieszkanie w Holandii?

Podstawowym warunkiem otrzymania kredytu hipotecznego jest stały, udokumentowany dochód, sięgający co najmniej trzech lat wstecz. Sama wysokość kredytu jest uzależniona od średniego dochodu rocznego brutto. Banki udzielające kredytów hipotecznych, wprowadzają rygorystyczne metody przyznawania kredytu (szczególnie dla osób młodych).Jakie są rodzaje kredytu hipotecznego w Holandii?

  • Annuïteitenhypotheek – kredyt annuitetowy, cechujący się stałą, niezmienną ratą przez cały okres.
  • Lineaire hypotheek – kredyt liniowy, cechujący się wysokimi ratami na początku kredytu i niskimi pod koniec kredytowania.

Bank, aby oszacować maksymalną wysokość udzielanego kredytu hipotecznego, wymaga od klienta umowy o pracę na czas nieokreślony.

Bardzo ważne jest, aby posiadać zatrudnienie na terenie Holandii co najmniej od 3 lat. Banki sprawdzają waszą zdolność kredytową (o czym zaraz). Bez spełnienia tych warunków, nie uzyskacie kredytu hipotecznego.

Jak wygląda ocena zdolności kredytowej?

Podstawową rzeczą jaką wykona bank, jest sprawdzenie waszej zdolności kredytowej. Informacje zostają pobierane z BKR (Bureau Krediet Registratie). BKR to odpowiednik polskiego BIK. Holenderskie prawo przewiduje, aby każdy kredytodawca zgłosił kredytobiorcę do BKR.
BKR jako instytucja przechowuje informacje o kredytobiorcach, którzy zalegają ze spłatami (lecz nie tylko). Znajdują się tam także osoby, które posiadają pozytywną historię kredytową, gdyż zobowiązania spłacają regularnie i w terminie. Instytucja BKR kataloguje również informacje o zobowiązaniach, okresie kredytowania, wysokości kredytu oraz danych osobowych pożyczkobiorcy.

Jakich dokumentów będzie wymagał od Was bank?

Jeśli zdecydujecie się na zakup nieruchomości, warto się przygotować i posiadać ze sobą wszelkie niezbędne dokumenty, takie jak:

  • kopia dowodu tożsamości,
  • oświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu (tzw. Werkgeversverklaring),
  • wyciągi z konta bankowego na które otrzymujecie wynagrodzenie (z ostatnich trzech miesięcy).

Na co można uzyskać kredyt hipoteczny w Holandii?

Kredyt hipoteczny – to kredyt bankowy udzielany na sfinansowanie zakupu nieruchomości przez osoby fizyczne. Jest to kredyt długoterminowy.

Kredyt hipoteczny może być udzielony w całości bądź w części - jako dodatek do zakupu (w przypadku, gdy dysponujecie własnymi oszczędnościami).

Kredyt hipoteczny można przeznaczyć na cele takie jak:

  • zakup mieszkania z rynku wtórnego lub pierwotnego,
  • budowę albo kupno domu lub lokalu,
  • zakup nieruchomości rolnej,
  • remont posiadanego budynku,
  • spłatę kredytu hipotecznego, zawartego z innym bankiem.

Jeśli posiadają Państwo jakieś konkretniejsze pytania, bądź są zainteresowani uzyskaniem kredytu w Holandii, zapraszamy do skontaktowania się z Biuro Expert – Centrum Obsługi Polonii w Holandii www.biuroexpert.nl Nikt tak jak oni nie doradzi Wam co należy robić, chcąc osiąść na stale w Niderlandach. Jeśli jest potrzeba, mogą pełnić rolę tłumacza, mediatora.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*