MENU
Jesteś tutaj: Szkolenia Jak wygląda nauka jazdy podczas kursu kat.A?

Jak wygląda nauka jazdy podczas kursu kat.A?

11:31, dnia 12 kwiecień 2022r.
Kategoria:Szkolenia
484
0

Część teoretyczna kursu

Zanim wsiądziesz za kierownicę, będziesz musiał odbyć kilka lekcji teorii. Dowiesz się o przepisach drogowych, zagrożeniach w ruchu drogowym i sposobach postępowania w sytuacjach awaryjnych. Omówiona zostanie specyfika motocykla.

Niektóre osoby nie muszą brać udziału w części teoretycznej szkolenia. Mogą one jednak zdać teoretyczny egzamin wewnętrzny. Osoby te są zwolnione z tego obowiązku:

  • Osoby, które posiadają prawo jazdy kategorii A1-A2
  • Osoby, które przystąpiły do egzaminu teoretycznego i zdały go w jednym z WORD-ów.

Wymagane jest ukończenie co najmniej 4 godzin szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych. Dotyczy to każdego ukończonego kursu pierwszej pomocy.

Część praktyczna kursu kategorii A

Po zakończeniu wykładów zostanie ci przydzielony nauczyciel, z którym umówisz się na zajęcia praktyczne. Dla własnego bezpieczeństwa podczas tej części szkolenia musisz nosić kask ochronny, ochraniacze i rękawice. Jeśli nie planujesz ich zakupu przed zakończeniem kursu, szkoła jazdy dostarczy ci sprzęt. Dobrym pomysłem na zachowanie higieny jest posiadanie własnej kominiarki.

Motocykle nie są dla wszystkich. Osoby, które nigdy wcześniej nie jeździły na motocyklu, zaczynają od mniejszych silników i mniejszej mocy. Później przesiadają się na większą maszynę, która będzie używana podczas egzaminu. Ośrodki dysponują wieloma motocyklami o różnej wysokości, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort jazdy. 

Plac do manewrowania motocyklem

Część praktyczna kursu koncentruje się na strefie manewrowej. Instruktor pokaże Ci, jak zbudowany jest motocykl oraz wyjaśni funkcje i działanie głównych mechanizmów wykorzystywanych podczas jazdy (gaz, sprzęgło i skrzynia biegów, hamulce itp.)

Zostaniesz również zapoznany z częściami wymagającymi regularnej konserwacji, takimi jak łańcuch.

Po pierwsze, nauczysz się, jak bezpiecznie wsiadać na rower i jak prawidłowo się ustawić. Niezbędna jest dobra koordynacja. Równowaga jest niezbędna do zatrzymywania się i ruszania (początkowo bez pedału gazu). Następnie należy przećwiczyć obsługę sprzęgła, zmianę biegów, dodawanie i odejmowanie gazu.

Kiedy już poczujesz się pewnie podczas jazdy prosto, możesz zacząć ćwiczyć skręcanie - najpierw powoli, a potem coraz mocniej, aż będziesz w stanie skręcać. Następnie należy skupić się na zadaniach egzaminacyjnych, które omówimy w następnym wpisie.

Nie chcesz się przewrócić, więc bądź ostrożny. Ochraniacze na motocykl (gmole) ochronią Cię w razie wypadku podczas kursu.

Jazda po mieście

Po opanowaniu manewrów na placu manewrowym wyruszysz wraz z instruktorem na miasto. Zasady obowiązujące w ośrodku szkoleniowym określają, czy instruktor jedzie z Tobą jako pasażer czy na osobnym motocyklu. Albo - jak w przypadku egzaminu na prawo jazdy - w samochodzie z tyłu. W obu przypadkach korzystne byłoby, gdyby instruktor i Ty mogli się porozumiewać przez interkom. Warto to rozważyć przy wyborze szkoły.

W szkoleniu praktycznym nie chodzi tylko o zdanie egzaminu. Powinno ono również nauczyć Cię, jak bezpiecznie i pewnie prowadzić samochód w różnych warunkach drogowych. Ponadto poznasz trasy egzaminacyjne i będziesz jeździć po wielu drogach i skrzyżowaniach. Więcej dowiesz się z kursu, jeśli spotkasz się z nietypowymi sytuacjami.

Większość osób potrzebuje tylko 20 godzin, aby nauczyć się prowadzić motocykl, a potem radzi sobie z tym wystarczająco dobrze, aby zdać egzamin. Jeśli instruktor uzna, że potrzebujesz dodatkowych lekcji, może zdecydować się na przedłużenie tej części szkolenia.

Egzamin wewnętrzny

Po zakończeniu szkolenia przystępujesz do egzaminu wewnętrznego, który obejmuje część teoretyczną i praktyczną. Egzamin ten jest przeprowadzany w szkole nauki jazdy zgodnie z przepisami dotyczącymi państwowych egzaminów na prawo jazdy na motor. W przypadku niezdania egzaminu wewnętrznego szkolenie może zostać przedłużone.

Po zdaniu egzaminu wewnętrznego szkoła jazdy wypełnia PKK z wszystkimi wymaganymi danymi. Otrzymasz zaświadczenie o ukończeniu kursu, które umożliwi Ci przystąpienie do egzaminu państwowego na prawo jazdy.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*