MENU
Jesteś tutaj: Budowlanka Przydomowa oczyszczalnia ścieków czy zbiornik na szambo?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków czy zbiornik na szambo?

12:35, dnia 21 listopad 2022r.
Kategoria:Budowlanka
1076
0

Pytanie, które przychodzi na myśl każdemu inwestorowi, który zamierza nabyć niekanalizowaną parceli, brzmi: w jaki sposób można rozwiązać problem odprowadzania ścieków? W przeszłości jedynym wyjściem było zainstalowanie szamb bezodpływowych. Obecnie istnieją jeszcze inne opcje, takie jak bezodpływowe zbiorniki albo przydomowe oczyszczalnie ścieków. Choć te rozwiązania są bardziej przyjazne dla środowiska i bardziej opłacalne, to nie każdy teren będzie odpowiedni dla ich instalacji. Przed kupieniem działki warto więc sprawdzić jej warunki gruntowo-wodne, aby wybrać właściwą metodę odprowadzania ścieków.

Tradycyjne szamba

Standardowe szamba są powszechnie używane do odprowadzania ścieków z obiektów jedno- lub wielorodzinnych na terenach, które nie są skanalizowane. Regularne opróżnianie przez firmy asenizacyjne jest koniecznością, ponieważ średni czas zapełniania zbiornika wynosi około 2 tygodnie. Używanie uszkodzonych zbiorników jest surowo zabronione, ponieważ może to powodować skażenie ziemi i wód gruntowych. Tradycyjne szamba produkowane są z betonu lub tworzywa sztucznego. Zbiorniki z tworzywa sztucznego są wyprodukowane z żywic poliestrowych i włókien szklanych, oferując niską wagę i wysoką odporność na uszkodzenia i korozję chemiczną. Nie wymagają one dodatkowego uszczelniania, kotwiczenia w gruncie czy też obetonowania.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Oczyszczalnia ścieków to urządzenie, dzięki któremu ścieki są oczyszczane do tego stopnia, że nadają się do użycia jako nawóz na trawę, rośliny ozdobne lub do odprowadzania do gleby lub wód powierzchniowych. Produkty takie jak przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków są przyjazne dla środowiska i bezpieczne. W porównaniu do szczelnych zbiorników bezodpływowych, tylko raz w roku trzeba wyciągnąć osad z oczyszczalni, a koszty eksploatacji są dużo niższe niż w przypadku szamb ekologicznych. Aby rozpocząć instalację, należy złożyć wniosek do starostwa. Tak samo, jak w przypadku zbiorników, trzeba czekać około 21 dni. Jeśli nie będzie sprzeciwu, można zacząć budowę. Oczyszczalnia wraz ze wszystkimi elementami odprowadzania oczyszczonego ścieku wymaga więcej miejsca niż zbiorniki bezodpływowe. Tak samo, jak zbiornik bezodpływowy, oczyszczalnia musi być oddalona od innych obiektów znajdujących się na nieruchomości oraz na sąsiednich działkach. Możliwe odbiorniki ścieków z przydomowych oczyszczalni to drenaż rozsączający, poletko rozsączające, studnia chłonna, kopiec rozsączający (poletko rozsączające w nasypie) lub rów, ciek wodny lub szczelny zbiornik.

System odprowadzania ścieków powinien być umieszczony co najmniej 2 m od granicy działki, 1,5 m od rurociągów z gazem i wodą oraz 0,8 m od kabli elektrycznych. Nie ma regulacji odległości od budynków mieszkalnych, drzew i wód gruntowych dla osadników oczyszczalni, jednakże odprowadzenie ścieku do gruntu powinno być zamontowane 5 metrów od domu mieszkalnego, 1,5 m od wód gruntowych i 3 m od drzew i krzewów. Od studni, z której jest czerpana woda pitna oczyszczalnie należy zamontować w odległości 15 metrów, a drenaż, poletko rozsączające czy studnie chłonną w odległości 30 metrów.

 Decydując się na budowę zbiornika naszambo 10m3 plastikowego należy pamiętać o umiejscowieniu go na działce. Pojemność zbiornika może wynosić od 10 do 50 metrów sześciennych, przy czym odległości powinny być następujące: – minimum 15 metrów od studni, – od okien i drzwi – co najmniej 5 lub 30 metrów, w zależności od pojemności, – od granicy sąsiedniej działki, ulicy lub chodnika – minimum 2 lub 7,5 metra, w zależności od pojemności. Aby zrealizować taką inwestycję, należy zgłosić ją w starostwie, a w przypadku szamba o pojemności od 10 do 50 metrów sześciennych wymagane jest pozwolenie na budowę, dołączając projekt budowlany. Urząd ma na wydanie decyzji 21 lub 30 dni od złożenia dokumentów.

Jaki produkt wybrać?

Inwestycja w bezodpływowe szambo będzie zdecydowanie tańsza niż budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Eksploatacja zbiornika będzie znacznie droższa, ponieważ nieczystości muszą być wywożone co dwa tygodnie. Koszty budowy są dwa razy wyższe niż w przypadku szamba. Jednak, korzystanie z oczyszczalni wiąże się z minimalnymi kosztami eksploatacji. Poza opłatą za bakterie, prąd i wywóz osadu, wydatek roczny będzie ograniczony do około 200 zł. Po kilku latach użytkowania poniesione nakłady zwrócą się i będzie to rozwiązanie bezpieczne dla środowiska.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*